seo, seo optimizasyonu, profesyonel seo optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu

SEO Optimizasyonu Nedir?

Web sitenizin arama motorlarının kriterlerine uyum sağlaması amacı ile gerçekleştirilen faaliyetlerin tümü, Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization – SEO) olarak tanımlanmaktadır. Pazarlama bileşenlerinden etkili ve verimli neticeler alabilmeniz, web sitenizin arama motorları rehberliğinde kullanıcı davranışlarına uyumlu hale getirilmesine bağlıdır. SEO optimizasyonu, web sitenizi ulaşılabilir hale getirmek demektir.

Google ve diğer arama motorlarını web sitenizde sunduğunuz ürününüzü ve hizmetinizi başkalarına önermeye ikna etmelisiniz. Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının sizi kullanıcılarına “en iyi çözüm” olarak önermesini sağlar. Özellikle dijital pazarlama alanında sıklıkla duyulan “optimizasyon” kavramının, öncelikle ne olduğunu ve ne anlama geldiğini hatırlamak, konuyu anlamak açısından oldukça faydalı olacaktır.

Optimizasyon Kelimesinin Anlamı Nedir?

Optimizasyon, hedeflenen amaç doğrultusunda ve belirli kısıtlamalar içerisinde; en uygun, en iyi ve en verimli neticenin elde edilmesi için uygulanan yöntem ve süreçler bütünü olarak tanımlanmaktadır. İnternet ortamında ve dijital pazarlama alanında yapılan da tam olarak budur. Web sitenizin amacı, ürün veya hizmetinizi ilgilisine ulaştırmaktır. Bu amaçta, benzer hizmeti sunan firmalar arasında farkedilebilmek için farklı ve sıra dışı olmak gibi kısıtlar-kriterler söz konusudur. Web site hızınızın ortalamanın üzerinde olması, kullanıcıların neredeyse hemen erişebilmesi de, optimize edilmesi gereken kısıtlardan bir diğeridir. Bu ve benzeri kısıtları-engelleri aşabilmek, web sitenizde doğru bir optimizasyon sağlamak, bu konuda gereken çalışmanın özenle gerçekleştirilmesi ile mümkün olacaktır.

SEO Optimizasyonu Neden Gereklidir?

Müşterilerinizin web sitenize kolayca ulaşmasını istiyorsanız, öncelikle arama motorlarının web sitenize kolayca ulaşmasını sağlamalısınız. Bunun için öncelikle, arama motorlarının görüş alanına girmeniz için gereken kriterleri, doğru bir şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir. Dijital pazarlamada günümüzün çetin koşullarında, diğer markalar arasından sıyrılmak, arama sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmek için, öncelikle web sitenizin yüksek bir rekabet gücüne sahip olması gerekmektedir. Bu da ancak güncel ve etkili SEO optimizasyonu ile mümkün olacaktır. Ayrıca, markanızın pazarlama başarısını belirleyen tüm bileşenlerin, belirlenen amaç doğrultusunda kurgulanmış güçlü bir dijital pazarlama planına sahip olması da gerekmektedir.

Dijital ortamda size gereken rekabet gücünü sağlayacak olan en önemli unsur, web sitenizin arama motorlarını ikna edebilecek şekilde yapılandırılmasıdır. Bu noktada esas amacın sadece “Google’ı ikna etmek” olmadığı unutulmamalıdır. Burada amaç, arama motorlarının önerdiği şekilde web sitenizi yapılandırarak, içeriğinizi ilgili kitleye en iyi şekilde ulaştırmak olmalıdır. Ancak malesef ki çoğu dijital pazarlama faaliyeti, doğru iletişimin ilkelerini, örneğin yayıncılık, okuyucuya saygı vb. prensipleri göz ardı ederek, sadece arama motorlarına odaklı bir çalışma gerçekleştirmektedir. Google’ın bu konudaki önerisi, durumu son derece açık ve net olarak özetlemektedir; “Bize değil, okuyucularınıza yönelik çalışın.”

SEO optimizasyonu, ürün, hizmet veya içeriğinizi belirli bir kitleye en doğru şekilde ifade edebilmenizi sağlayan bir süreçtir. Türkiye’deki medya ve bilişim sektörlerindeki büyük sermayeli girişimlerde genellikle başarı ile uygulanmaktadır. Ancak, orta ölçekli birçok firmanın web sitelerindeki optimizasyon aynı özende ve doğru şekilde uygulanmamakta, dolayısıyla pazarlama çalışmalarından verim elde edilememektedir.

Web sitenizi daha fazla ilgili kullanıcıya ulaştırmak, ziyaretçi trafiğinizin kalitesini iyileştirmek ve arama performansınızı güçlendirmek önemlidir. Bu amaçla SEO’ya yatırım yapan ve bu sayede organik arama trafiklerini ciddi oranda yükselten firmaları inceleyebilirsiniz. Etkili bir SEO optimizasyonunun nasıl yapılması gerektiği konusuna geçmeden önce, arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız bu süreçte avantaj sağlayacaktır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Doğru iletişime sahip güçlü bir web site kurmak için öncelikle Google ve benzeri arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Arama motorları kullanıcı davranışlarını oldukça ayrıntılı şekilde ölçerek, bilgiye ulaşmanın en doğru yöntemini her geçen gün geliştirmektedir. Buradaki temel amacın arama motorlarına ulaşmak olmadığı süreçte unutulmamalıdır. Arama motoru optimizasyonu, doğru iletişim için gereken kurallara uymak ve bu amaçla geliştirilen bilgiyi ve araçları doğru kullanmak demektir. İnternet yayıncılığındaki temel kurallara uymanız, hedef kitlenizle güçlü ve doğru iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Güçlü bir SEO optimizasyonu, hizmetinizi ve içeriğinizi kitlenize en doğru şekilde ulaştırmanızı sağlayan en önemli faaliyetlerden biridir.

Google, Yandex, Yahoo, Bing ve benzeri diğer tüm arama motorlarının bir tek temel amacı vardır; kullanıcılarını memnun etmek, aynen sizin gibi. Bir internet kullanıcısı internette herhangi bir şey aradığında; arama motorları kullanıcıya en iyi, en güvenilir, en yararlı sonuçları, en yüksek doğruluk oranı ile sunmak isterler. En kısa anlatımı ile, Google ve diğer tüm arama motorları, Dünya’daki tüm web sitelerini taramak ve önem sırasına göre sıralamak üzerine yapılandırılmıştır. Arama motorlarının kullanıcılarına en doğru sonucu sunabilmeleri için, arama sonuçlarındaki sıralamanın belirlenmesi önemlidir. Arama sonuçlarında kimin üst sıralarda, kimin alt sıralarda olması gerektiğini belirleyen SEO kriterleri, Google ve benzeri arama motorları tarafından her geçen gün geliştirilmektedir.

Etkili SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Dijital ortamdaki rekabetin en yoğun yaşandığı arama sonuçları sıralamasında, web sitenizin hangi noktada olması gerektiğini belirleyen unsur; arama motorlarının kriterlerine uyum oranınız ve onlara kendinizi doğru ifade edebilme becerinizdir. Aynen gerçek hayatta olduğu gibi. Aslında konu sadece bir çeşit “reyting kavgası” değildir. SEO optimizasyonu, kullanıcılarına en kısa sürede doğru sonucu göstermekle yükümlü olan bir sisteme uyum sağlama çabasıdır.

Arama sonuçlarındaki sıralama liyakate dayanır. Google ve benzeri arama motorları kullanıcıları için en uygun olduğunu düşündükleri sonuçları göstermekle yükümlüdür. Bu rekabette başarıya ulaşmak isteyen firmalar, sahip oldukları liyakati ve yetkinliği, web siteleri aracılığı ile tasarımlarından itibaren arama motorlarına göstermekle yükümlüdür.

Google, Yandex ve diğer tüm arama motorları, kullanıcılarının aradığı bir kelimeyi web sitenizdeki içerik ile eşleştirerek; ilgi seviyesi, alaka düzeyi, güvenilirlik durumu kriterlerinde ölçmektedir. İçeriğinizi benzeri web siteleri ile kıyaslayarak, web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını belirlemektedir. Web sitedeki içeriğinizi, müşterinizin ihtiyaçları doğrultusunda düzenlemek, diğer web sitelerine kıyasla daha alakalı hale getirmek, web sayfanızın açılış hızını artırmak, arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenme olasılığınızı yükseltecektir.

Web Sitesinin Açılış Hızı Neden Önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) kapsamında yer alan en önemli unsurlardan biri de web sitenizin ekrana gelme süresidir. Bu sürecin en etkin belirleyicisi web sitenizin açılış hızıdır. Arama sonuçlarındaki performansınızı, sunduğunuz hizmeti arayan kişilere verdiğiniz tepkinin süresi belirler. Nice benzer seçenek arasından sizin tercih edilmenizi sağlayan unsurlardan biri dönüş sürenizdir. Hızlı olmak, kullanıcı veya okuyucuya gösterdiğiniz saygının da bir göstergesidir. Hangi sektörde olursanız olun, bilişim çağında ışık hızını talep eden internet kullanıcılarının beklemeye tahammülleri olmadığını unutmamalısınız.

Web site açılış hızınızı artırmak için yapılması gereken onlarca grup altında çok sayıda görev, uyulması gereken nice kural vardır. Örneğin web sitenizi oluşturan tüm bileşenlerin (görsel, kod, dosya vb.) her birinin optimize edilmeleri gerekir. Bir web sitesinin hızlı açılması isteniyorsa, öncelikle güçlü ve hızlı bir sunucuda barındırılmalıdır. Günden güne gelişen internet yayıncılığında, dijital pazarlamanın güncel kurallarına uymak temel gerekliliktir. Yüzlerce sıralama faktörüne bağlı ayrıntılı teknik çalışmalar ve nice çaba bu süreçte büyük önem arz etmektedir.

Sonuç

Arama motoru optimizasyonu, sadece web sitenizi optimize etmek, arama motorlarına uyumlu ve alaka düzeyi yüksek bir hale getirmek demek değildir. Bu adımlardan sadece biridir. Süreçte güvenilirliği ve itibarı oluşturmak amacı ile faydalı ve kaliteli içerikler üretmek, yayıncılık araçlarını doğru kullanmak da, optimizasyonun tanımı düşünüldüğünde bu sürece dahildir. Pazarlama bileşenlerinin uzun vadede birbirleri ile uyumlu şekilde çalışmalarını sağlamak, ölçümlemek ve analiz etmek gerektiği de unutulmamalıdır. Arama motorları için bir web sitesinin içerik kalitesi, ilgi düzeyi ve otorite gücünün birincil kriter olduğu da daima hatırlanmalıdır.

Arama motoru optimizasyonu hakkındaki bu öneriler; internetteki varlığını, itibarını ve rekabet gücünü artırmak isteyen şirketler için düzenlenmiştir. Amaç, şirketlerin dijital dünyada kendilerini doğru ifade etmelerini sağlayarak, kitlelerine ulaşmalarına destek olmaktır. Buradaki bilgilerin, başarılı bir marka için gereken tanıtım gücünü nasıl oluşturabilecekleri hakkında, muhtelif sektörlerdeki tüm girişimcilere fikir vermesini umuyoruz.

Türkiye’deki girişimcilerin ve tanıtımları hakkında desteğe ihtiyaç duyan firmaların, ticaretin internet’teki güncel kuralları ve SEO hakkında bilinçlenmelerini önemsiyoruz. Markasını yeni oluşturan girişimciler ve marka iletişimini güçlendirmek isteyen firmalar için hazırladığımız pazarlama önerilerinin, satışlarınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda bilinçlenmenize yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Marka itibarınızı yükseltmek, firmanızın rekabet gücünü artırmak ve kitlenize ulaşmak konusunda desteğe ihtiyacınız varsa, bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyiniz. Dijital pazarlamanızı nasıl güçlendirebileceğiniz hakkındaki önerileri sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

dijital pazarlama planı
Dijital Pazarlama Planı Neden Önemlidir?

Başarılı bir dijital pazarlama planı bir firmanın pazarlama faaliyetlerinden maksimum verimi elde etmesini sağlar. Dijital pazarlamada planlama, Devamı

profesyonel sunum tasarımı, powerpoint sunum tasarımı, profesyonel sunumlar, tanıtım videoları
Profesyonel Sunum Nasıl Olmalıdır?

Sunum nedir? Sunum tasarımı nasıl olmalıdır? Bilgilendirici bir sunumun nasıl hazırlanması gerektiği, yapısı, içeriği ve nitelikleri hakkında Devamı