seo, seo optimizasyonu, profesyonel seo optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu

SEO Optimizasyonu Nedir?

Web sitenizi arama motorlarının kriterlerine uyum sağlaması amacı ile gerçekleştirilen faaliyetlerin tümü Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization – SEO) olarak tanımlanmaktadır. Pazarlama bileşenlerinden etkili ve verimli neticeler alabilmek için web sitenizin arama motorları rehberliğinde kullanıcı davranışlarına uyumlu hale getirilmesi gerekir. SEO optimizasyonu web sitenizi ulaşılabilir hale getirmektir.

Bir başka tanıma göre arama motoru optimizasyonu, bir firmanın ürün veya içeriklerini, kullanıcılarına “sorunlarına en iyi çözüm” olarak önermek için arama motorlarını ikna etme sürecidir. Google ve diğer arama motorlarını web sitenizde sunduğunuz ürününüzü ve hizmetinizi başkalarına önermeye ikna etmelisiniz. Sıkça duyulan bu kavramın temelde ne olduğunu, “optimizasyon” kelimesinin ne anlama geldiğini hatırlamak bu süreçte faydalı olacaktır.

Optimizasyon Kelimesinin Anlamı Nedir?

Genel anlamı ile optimizasyon, hedeflenen amaç doğrultusunda ve belirli kısıtlamalar içerisinde; en uygun, en iyi ve en verimli neticenin elde edilmesi için uygulanan yöntem ve süreçler bütünü olarak tanımlanır. İnternet ortamında ve dijital pazarlama alanında yapılan da tam olarak budur. Web sitenizin amacı, ürün veya hizmetinizi ilgilisine ulaştırmaktır. Bu amaca karşın, benzer hizmeti sunan firmalar arasında farkedilebilmek için farklı ve sıra dışı olmak gibi muhtelif kısıtlar söz konusudur. Bu ve benzeri kısıtları ve engelleri aşabilmek için bu konuda gereken çalışmanın özenle gerçekleştirilmesi gerekir.

SEO Optimizasyonu Neden Gereklidir?

Müşterilerinizin web sitenize kolayca ulaşmasını istiyorsanız, öncelikle arama motorlarının web sitenize kolayca ulaşmasını sağlamalısınız. Bunun için öncelikle arama motorlarının görüş alanına girmeniz ve gereken kriterleri doğru bir şekilde yerine getirmelisiniz. Dijital pazarlamanın günümüz çetin koşullarında diğer markalar arasından sıyrılabilmek, arama sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltebilmek için dijital ortamda kuvvetli bir rekabet gücünüz olmalı. Bu da ancak güncel ve etkili SEO optimizasyonu ile mümkündür. Ayrıca markanızın pazarlama başarısını belirleyen tüm bileşenlerin, belirlenen amaç doğrultusunda kurgulanmış güçlü bir dijital pazarlama planına sahip olması da gerekir.

SEO optimizasyonu, ürün, hizmet veya içeriğinizi belirli bir kitleye en doğru şekilde ifade edebilmenizi sağlayan bir süreçtir. Türkiye’de internet alanında faaliyet gösteren medya ve bilişim sektörlerindeki büyük girişimlerde genellikle başarı ile uygulanır. Ancak genel olarak diğer tüm sektörlerdeki orta ölçekli birçok firmanın web sayfalarında aynı özende ve doğru şekilde uygulanmamakta, dolayısıyla pazarlama çalışmalarından verim elde edilememektedir.

Dijital ortamda size gereken rekabet gücünü sağlayacak olan en önemli unsur, web sitenizin arama motorlarını ikna edebilecek şekilde yapılandırılmış olmasıdır. Bu noktada esas amacın sadece “Google’ı ikna etmek” olmadığı unutulmamalıdır. Burada amaç, arama motorlarının önerdiği şekilde web sitenizi yapılandırarak, içeriğinizi ilgili kitleye en iyi şekilde ulaştırmaktır. Ancak çoğu dijital pazarlama faaliyeti sadece arama motorlarına odaklı çalışma yaparak, temel amaç olan doğru iletişimin ilkelerini (örneğin yayıncılık, okuyucuya saygı) göz ardı etmektedir.

Web sitenizi daha fazla ilgili kullanıcıya ulaştırmak, ziyaretçi trafiğinizin kalitesini iyileştirmek ve arama performansınızı güçlendirmek önemlidir. Bu amaçla SEO’ya yatırım yapan ve bu sayede organik arama trafiklerini ciddi oranda yükselten firmaları inceleyebilirsiniz. Etkili bir SEO optimizasyonunun nasıl yapılması gerektiği konusuna geçmeden önce, arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız bu süreçte avantaj sağlayacaktır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Doğru iletişime sahip güçlü bir web site kurmak için öncelikle Google ve benzeri arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Arama motorları kullanıcı davranışlarını oldukça ayrıntılı şekilde ölçerek, bilgiye ulaşmanın en doğru yöntemini süreçte her geçen gün geliştirmektedir. Buradaki temel amacın arama motorlarına ulaşmak olmadığı süreçte unutulmamalıdır. Arama motoru optimizasyonu, doğru iletişim için gereken kurallara uymak ve bu amaçla geliştirilen araçları kullanmaktır. İnternet yayıncılındaki temel kurallara uymak, hedef kitlenizle güçlü ve doğru iletişim kurmanızı sağlar. Güçlü bir SEO optimizasyonu hizmetinizi ve içeriğinizi kitlenize doğru şekilde ulaştırma olanağı sunar.

Google, Yandex, Yahoo!, Bing ve benzeri tüm arama motorlarının bir tek temel amacı vardır; kullanıcılarını memnun etmek, aynen sizin gibi. Bir internet kullanıcısı herhangi bir şey aradığında, kullanıcıya en iyi, en güvenilir, en yararlı sonuçları, en yüksek doğruluk oranı ile sunmak isterler. Google ve diğer tüm arama motorlarının temel amacı budur. Arama motorlarının kullanıcılarına en doğru sonucu sunabilmeleri için arama sonuçlarındaki sıralamanın belirlenmesi önemlidir. Arama sonuçlarında kimin üst sıralarda, kimin alt sıralarda olması gerektiğini belirleyen SEO kriterleri, Google ve benzeri arama motorları tarafından her geçen gün geliştirilmektedir.

Etkili SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Rekabetin en yoğun yaşandığı arama sonuçları sıralamasında, web sitenizin hangi noktada olması gerektiğini belirleyen unsur, arama motorlarının kriterlerine uyum oranınız ve onlara kendinizi doğru ifade edebilme becerinizdir. Aynen gerçek hayatta olduğu gibi. Aslında konu sadece bir çeşit “reyting kavgası” değildir. SEO optimizasyonu kullanıcılarına en kısa sürede doğru sonucu göstermekle yükümlü olan bir sisteme uyum sağlama çabasıdır. Arama sonuçlarındaki sıralama liyakate dayanır, Google ve benzeri arama motorları kullanıcıları için en uygun olduğunu düşündükleri sonuçları göstermekle yükümlüdür. Başarılı bir SEO optimizasyonu, firmanın sahip olduğu liyakati web sitesi aracılığı ile görsel tasarımından itibaren arama motorlarına gösterebilmelidir.

Google, Yandex ve diğer tüm arama motorları, kullanıcılarının aradığı bir kelimeyi web sitenizdeki içerik ile eşleştirerek ilgi seviyesi, alaka düzeyi, güvenilirlik durumu kriterlerinde ölçer. Benzeri web siteleri ile kıyaslayarak, web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını belirler. Web site içeriğinizi, müşterinizin ihtiyaçları doğrultusunda düzenlemek, diğer web sitelerine kıyasla daha alakalı hale getirmek, web sayfanızın açılış hızını artırmak arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenme olasılığınızı yükseltecektir.

Web Sitesinin Açılış Hızı Neden Önemlidir?

Ayrıca arama motoru optimizasyonu (SEO) kapsamında yer alan en önemli unsurlardan biri de web sitenizin ekrana gelme süresidir. Bu sürecin en etkin belirleyicisi web sitenizin açılış hızıdır. Arama sonuçlarındaki performansınızı, sunduğunuz hizmeti arayan kişilere verdiğiniz tepkinin süresi belirler. Nice benzer seçenek arasından sizin tercih edilmenizi sağlayan unsurlardan biri, dönüş süreniz ile kullanıcı ve okuyucuya gösterdiğiniz saygıdır. Hangi sektörde olursanız olun, bilişim çağında ışık hızını talep eden internet kullanıcılarının beklemeye tahammülleri olmadığını unutmamalısınız.

Web site açılış hızınızı artırmak için yapılması gereken onlarca grup altında çok sayıda görev, uyulması gereken nice kural vardır. Örneğin web sitenizi oluşturan tüm bileşenlerin (görsel, kod, dosya vb.) her birinin optimize edilmeleri gerekir. Bir web sitesinin hızlı açılması isteniyorsa, öncelikle güçlü ve hızlı bir sunucuda barındırılmalıdır. Günden günde gelişen internet yayıncılığında, dijital pazarlamanın güncel kurallarına uymak temel gerekliliktir. Yüzlerce sıralama faktörüne bağlı ayrıntılı teknik çalışmalar ve nice çaba bu süreçte büyük önem arz etmektedir.

Sonuç

Arama motoru optimizasyonu, sadece web sitenizi optimize etmek, arama motorlarına uyumlu ve alaka düzeyi yüksek bir hale getirmek demek değildir. Bu sadece adımlardan sadece biridir. Süreçte güvenilirliği ve itibarı oluşturmak amacı ile faydalı ve kaliteli içerikler üretmek, yayıncılık araçlarını keşfetmek de gerekmektedir. Pazarlama bileşenlerinin uzun vadeli süreçlerde birbirleri ile uyumlu şekilde çalışmalarını sağlamak, ölçümlemek ve analiz etmek gerektiği de unutulmamalıdır. Arama motorları için bir web sitesinin içerik kalitesi, ilgi düzeyi ve otorite gücünün birincil kriter olduğu da daima hatırlanmalıdır.

Markasını yeni oluşturan bir girişimci veya pazarlamasını güçlendirmek isteyen bir firma iseniz, web sitenizin başarısını belirleyen pazarlama önerilerini mutlaka inceleyin. Firmanızın marka değerine katkı sağlayan dijital pazarlama sürecinin nasıl işlediği hakkında fikir edinebilir, satışlarınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda bilinçlenebilirsiniz.

Marka itibarınızı yükseltmek, firmanızın rekabet gücünü artırmak ve kitlenize ulaşmak konusunda desteğe ihtiyacınız varsa, iletişim sayfası ile talebinizi iletebilir ve dijital pazarlamanızı nasıl güçlendirebileceğiniz hakkında danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

profesyonel sunum tasarımı, powerpoint sunum tasarımı, profesyonel sunumlar, tanıtım videoları
Profesyonel Sunum Nasıl Olmalıdır?

Sunum nedir? Sunum tasarımı nasıl olmalıdır? Bilgilendirici bir sunumun nasıl hazırlanması gerektiği, yapısı, içeriği ve nitelikleri hakkında Devamı

pazarlama danışmanlığı, seo danışmanlığı, dijital pazarlama
Dijital Pazarlamanızı Güçlendirin

Markasını yeni oluşturan girişimciler ve pazarlamasını güçlendirmek isteyen firmalar için en etkin, güncel ve istikrarlı dijital pazarlama Devamı