profesyonel sunum tasarımı, powerpoint sunum tasarımı, profesyonel sunumlar, tanıtım videoları

Profesyonel Sunum Nasıl Olmalıdır?

Dijital öncesi dönemden bu yana pazarlamanın en önemli bileşenlerinden biri hiç şüphesiz sunumlardır. Proje veya ürün tanıtımı amacıyla gerçekleştirilen profesyonel sunumlar, bir markanın tanıtımında önemli rol oynamaktadır. Toplantı veya konferanslar yıllardır geleneksel olarak fiziksel ortamlarda yapılmaktadır. Ancak son yıllarda, dijital iletişimin olanakları ve bu amaçla kullanıma sunulan araçlar sayesinde, sunumlar büyük oranda internet üzerinden çevrim içi gerçekleştirilmektedir.

Genellikle PowerPoint veya Keynote programı ile hazırlanan sunumların, daha etkili olması ve bu konudaki çabalarınızın karşılık bulması için, bu sayfada derlenen önerileri inceleyiniz. Buradaki bilgiler, profesyonel sunumun nasıl olması gerektiği hakkında umuyoruz ki size fikir verecektir. Sunumda rolü olan konuşma teknikleri veya hitabet yöntemleri gibi hususlar farklı bir yazının konusudur. Burada sadece sunum kavramı, hazırlık aşaması, amaç, yapı, içerik, tasarım ve diğer temel nitelikler hakkında öneriler yer almaktadır.

Sunum Nedir?

Sunum, en temel anlamı ile bir fikri veya bir öneriyi ilgilisine teklif etme, önerme ve ikna etme faaliyeti olarak tanımlanmaktadır. Bir konu hakkında dinleyici veya seyirci ile iletişim kurma sürecidir. Genellikle bilgilendirme veya ikna etme amaçlı olduğu gibi, ilham verme ve motive etme amaçlı da yapılmaktadır. Pazarlama alanındaki genel tanımı ise, tanıtımı yapılan ürün veya hizmete ait mesajın; bilgilendirici görsel ve yazılı materyallerin, konuyu destekleyen veriler, grafikler ve şemalar yardımı ile ilgili kitleye iletimidir. Sunum, dinleyenleri ikna edici en az bir unsur içeren, bir mesaj iletimidir.

Sunum Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Her tanıtım materyalinde olduğu gibi, burada da doğru görsellik; bilginin ve sunulan fikrin en doğru ve en güçlü şekilde ilgilisine aktarımını güçlendiren en önemli unsurdur. Slaytların, firmanın marka kimliğine ve amaca uygun görsellikte hazırlanması, başarılı bir sunum için gereken görsel unsurların başında gelmektedir. Planlama aşamasında dikkate alınması gereken sektör, dinleyici kitle, konu ve amaç, sunum tasarımının belirleyici unsurlarıdır. Tasarımı oluşturan tüm görsel bileşenler bu unsurlara göre düzenlenmelidir.

Her sunumda temenni edilen elbette ki, fikriniz kadar kıymetli, işiniz kadar özenli ve başarılı bir pazarlama sunumu gerçekleştirmeniz yönündedir. Bunu sağlamak için, doğru grafik öğeleri, doğru tipografi ve renk kullanımı gibi görsel unsurlar profesyonel seviyede uygulanmış olmalıdır. Slaytlarınızdaki simge ve grafik desteğinin doğru kullanımı, izleyicilerinizin okuma isteğini büyük oranda artıracaktır. Bu da sunulan bilgiyi çok daha anlaşılır, ikna edici ve hatırlanabilir hale getirerek, dinleyicilerin dikkatlerini yukarıda tutmanızı sağlayacaktır.

Ne sunduğunuz elbette önemlidir, ancak nasıl sunduğunuz çok daha önemlidir. İnsanlar belirli bir düzende ve bir mantık temelinde sunulan görsellere olumlu tepki verirler. Düzenli görsel bilginin, beynimiz tarafından çok daha hızlı tarandığı ve yorumlandığı bu noktada unutulmamalıdır.

Sunum Amacınızı Belirleyin

Diğer pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi, sunumlarda da öncelikle kitlenizi tanımanız ve amacınızı belirlemeniz, başarıya giden yolda ilk ve en önemli adım olacaktır. Bilgilendirmek, bilinçlendirmek, dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak gibi muhtelif amaçlarınız olabilir. Etkili bir anlatım ile insanları belirli bir sorun veya bir durum hakkında düşünmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak tüm sunumların birincil ortak amacı ikna etmektir. Bir problem için önerdiğiniz çözümünüzün veya bir konu hakkındaki teklifinizin, başkaları tarafından kabul görmesine dinleyicilerinizi ikna etmektir. Bu birincil amacınız olmalıdır.

Sunumunuzu özel kılan bir diğer amaç ise, “Ne amaçla, kimin için oradasınız ve mesajınız nedir?” sorusuna verdiğiniz cevaptadır. Bu soruya verdiğiniz cevap, sunumun temel yapısını, şeklini, içeriğini ve akışını belirleyecektir. Sunumda bir diğer amaç, bir konu hakkında dinleyenlerin tercihte bulunmalarını ve bir karar vermelerini sağlamaktır. Örneğin uzun vadeli bir pazarlama sürecinde, ileride piyasaya çıkarılması planlanan bir ürün veya hizmet hakkında, ilgili kitleyi uygun hale getirmektir. Bu amaçla oluşturulan tüm bilgi, dinleyenleri ikna edecek ve bir karar vermelerini sağlayacak kadar güçlü bir şekilde düzenlenmelidir.

Kısa ve Net Olun

Profesyonel ve etkili sunumların ortak özelliği kısa ve net olmalarıdır. Çevremizi saran birçok cihazın dikkat çelici bildirim yağmuru altında, insanlardan dikkatlerini ve vakitlerini istemek, aslında günümüzde oldukça büyük bir talep sayılabilir. Dinleyenlerinizden vakit ve dikkat talebinize karşın, belki de onlara verdiğiniz bilgilerin son derece kıymetli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Sunacağınız bilgi ne kıymette olursa olsun, bu faaliyetinizi mutlaka optimum sürede ve mümkün olan en anlaşılır şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Slaytlardaki görsel ve metin dengesi ve yazılı bilginin yoğunluğu, dinleyicilerin dikkat süresine göre ayarlanmış olmalıdır. Bir slaytta çok sayıda kelime kullanılmamalıdır. Elbette anlatımınızda yazılı bilgi olacaktır. Ancak sunumun, bir okumadan ziyade, bir gösterme faaliyeti olduğu unutulmamalıdır. Gerektiğinde sözlü anlatımla desteklenmek üzere, ekranda sadece ilgili durumu tanımlayan bir başlığın ve kısa bir cümlenin olması anlatımınız için yeterlidir.

profesyonel sunum tasarımı, powerpoint sunum tasarımı, profesyonel sunumlar, tanıtım videoları

Anlatmayın Gösterin

Sunum büyük oranda görsel bir etkinliktir. Her ne kadar yazılı bilgi ve sözlü anlatım da yer alsa; sunmak, aslında bir şeyleri göstermeyi vadetmektir. İnsan beyni görsel bilgiyi yazılı bilgiye oranla çok daha hızlı işler. Bu nedenle insanlar büyük oranda görsel yöntemle öğrenmeye çok daha yatkın olduğundan, görsel bilgi, yazılı bilgiye göre çok daha ikna edicidir. Görseller, diğer herhangi bir içeriğe oranla size çok daha fazla geri bildirim sağlayacaktır.

Sunumda Akıcılığı Sağlayın

Sunumun anlatım biçimlerinden biri olduğu düşünülürse, diğer anlatımlarda olduğu gibi, sunumlar da bir akış içerisinde gerçekleşmelidir. Marka, ürün ve hizmet hakkındaki görsel ve yazılı bilgilerin, belirlenen kısa sürede aktarılması gerektiği gibi; anlaşılır, akıcı ve akılda kalıcı şekilde aktarılması da gereklidir.

Parçalara bölmek, anlatımınızı ve anlaşılmasını kolaylaştıran yöntemlerden biri olabilir. Aynen bir metin, makale ya da yazılı bir anlatım da olduğu gibi, sunumuzun da giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olmalıdır. Sunumun planlama aşamasında bu seyir belirlenmelidir. Bölümler ve slaytlar arasındaki geçişler ne kadar akıcı olursa, izleyenler anlattığınız konuya o derece odaklanma imkanı bulabilirler.

Sunumlarınızı Farklı Medyalarda Değerlendirin

Hazırladığınız sunumları farklı medyalarda kullanarak, çok yönlü bir pazarlama materyali olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin, e-posta ile gönderimini sağlayarak mesajınızı güçlendirebilir veya web sitenizde yayınlayarak içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz. Mevcut web sitenize ek olarak, Blogger, Tumblr ve Medium gibi yayıncılık araçlarında sunumlarınızı paylaşmanız, mesajınızın daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Marka, ürün veya hizmet bilgilerinizi içeren PDF dokümanların, arama sonuçlarında görüntülenme olasılığı artacaktır. Böylelikle marka bilinirliğinize ve web site ziyaretçi trafiğinize önemli bir katkı sağlanmış olacaktır. Ayrıca sunum dosyalarınızı, çevrim içi doküman barındırma platformlarında (Google Drive, Yandex Disk, Issuu, DropBox, Zoho Docs, One Drive vb.) arşivlemeniz, sunumlarınızın gönderim ve ulaşımını kolaylaştıracaktır.

Sunumların, animasyon ve müzik içeren video versiyonlarının uyarlanması, YouTube ve Vimeo gibi video kütüphanelere yüklenmesi de mümkün. Böylece sunumlarınızı, bir anlamda tanıtım videosuna dönüştürerek; video içerik pazarlaması kapsamında değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Sunum videolarının, belirlenen görsel standartlar dahilinde üretilerek, ilgili video paylaşım platformlarında yayınlanması, süreçte markaya ait profesyonel ve kurumsal bir video arşivinin oluşturulmasını da sağlayacaktır. Sunum ve tanıtım videolarınızı YouTube kanalınızda yayınlayarak, görsel çağın bu önemli platformundaki trafikten faydalanır ve daha fazla görünürlük elde edebilirsiniz. Web sitenize vereceğiniz bağlantılar ile trafik yönlendirmelerinden yararlanabilirsiniz. YouTube, dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir. YouTube kanalınızdaki video arşivinizin, bir anlamda ikinci web siteniz olabileceğini unutmayınız.

Ayrıca, üretilen videoların firmanın kurumsal web sitesinde, blog sayfasında ve sosyal medya hesaplarında yayınlanması, farklı kitlelere ulaşmanızı sağlayabilir. Web sitenizde yayınladığınız video içerikler, ziyaretçilerin web sitenizde geçirdiği süreyi de artıracaktır. Video içerikler sayesinde web sitenizdeki ziyaret sürelerinin artması, arama motorlarının web sitenizi fark etmesini ve güvenmesini sağlayacaktır. Böylece, web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenme olasığı artacak, dijital rekabette bir adım önde olma şansınız yükselecektir.

Sonuç

Sunum, tanıtım veya farklı bir amaçla olursa olsun; üretimi, tüketimi ve kıymeti günden güne artan görsel içerik, günümüzde başarılı firmaların ve markaların en önem verdiği pazarlama unsurlarından biridir. Sunumlar ve bununla bağlantılı tanıtım videoları, özellikle sosyal medya platformlarındaki içerik pazarlaması alanında popülaritesinin yükseldiği, dijital pazarlamanın en güçlü ve en önemli bileşenlerinden biridir.

Profesyonel bir sunumun nasıl olması gerektiği hakkındaki bu öneriler; internetteki varlığını, itibarını ve rekabet gücünü artırmak isteyen şirketler için düzenlenmiştir. Amaç, şirketlerin dijital dünyada kendilerini doğru ifade etmelerini sağlayarak, kitlelerine ulaşmalarına destek olmaktır. Buradaki bilgilerin, başarılı bir marka için gereken tanıtım gücünü nasıl oluşturabilecekleri hakkında, muhtelif sektörlerdeki tüm girişimcilere fikir vermesini umuyoruz.

Türkiye’deki girişimcilerin ve tanıtımları hakkında desteğe ihtiyaç duyan firmaların, ticaretin internet’teki güncel kuralları ve SEO hakkında bilinçlenmelerini önemsiyoruz. Markasını yeni oluşturan girişimciler ve marka iletişimini güçlendirmek isteyen firmalar için hazırladığımız pazarlama önerilerinin, satışlarınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda bilinçlenmenize yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Marka itibarınızı yükseltmek, firmanızın rekabet gücünü artırmak ve kitlenize ulaşmak konusunda desteğe ihtiyacınız varsa, bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyiniz. Dijital pazarlamanızı nasıl güçlendirebileceğiniz hakkındaki önerileri sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

seo, seo optimizasyonu, profesyonel seo optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu
SEO Optimizasyonu Nedir?

Web sitenizin arama motorlarının kriterlerine uyum sağlaması ve internette ulaşılabilir olması için yapılan tüm faaliyetler SEO optimizasyonu Devamı

sosyal medya danışmanlığı, ebülten yayıncılığı
Sosyal Medya ve E-Bülten Yayınları

Facebook, Twitter ve Linkedin hesaplarınızı en verimli ve doğru şekilde kullanın. E-Bülten yayıncılığı ile ilgili kişilerin posta Devamı