profesyonel sunum tasarımı, powerpoint sunum tasarımı, profesyonel sunumlar, tanıtım videoları

Profesyonel Sunum Nasıl Olmalıdır?

Dijital öncesi dönemden bu yana pazarlamanın en önemli bileşenlerinden biri hiç şüphesiz sunumdur. Proje veya ürün tanıtımı amacıyla gerçekleştirilen profesyonel sunumlar marka bilinirliğinde önemli rol oynamakta. Toplantı veya konferanslar yıllardır geleneksel olarak fiziksel ortamlarda yapılmakta. Son yıllarda ise dijital iletişim olanakları ve bu amaçla kullanıma sunulan araçlar ile büyük oranda internet üzerinden çevrim içi gerçekleşmekte.

Genellikle PowerPoint veya Keynote programı ile hazırlanan sunumların daha etkili olması ve bu konudaki çabaların karşılık bulması için derlenen önerileri inceleyin. Profesyonel sunumun nasıl olması gerektiği hakkında sanıyorum size fikir verecektir. Bu arada elbette ki konuşma teknikleri veya hitabet yöntemleri gibi hususlar farklı bir yazının konusudur. Burada sunum kavramı, hazırlık aşaması, amaç, yapı, içerik, tasarım ve diğer temel nitelikler hakkında öneriler yer almaktadır.

Sunum Nedir?

Sunum, temel anlamı ile bir fikri veya bir öneriyi ilgilisine teklif etme, önerme ve ikna etme faaliyetidir. Bir konu hakkında dinleyici veya seyirci ile iletişim kurma sürecidir. Genellikle bilgilendirme veya ikna etme amaçlı olduğu gibi, ilham verme ve motive etme amaçlı da yapılmaktadır. Pazarlama alanındaki genel tanımı ise, tanıtımı yapılan ürün veya hizmete ait mesajın; bilgilendirici görsel ve yazılı materyallerin, konuyu destekleyen veriler, grafikler ve şemalar yardımı ile ilgili kitleye iletimidir.

Sunum Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Her tanıtım materyalinde olduğu gibi doğru görsellik, bilginin ve sunulan fikrin en doğru ve en güçlü şekilde ilgilisine aktarımını güçlendirir. Slaytların firmanın marka kimliğine ve amaca uygun görsellikte hazırlanması, başarılı bir sunum için gereken görsel unsurların başında gelmektedir. Tasarım aşamasında ilgili sektör, dinleyici kitle, konu ve amaç belirleyici unsurlardır. Tüm bileşenler bu unsurlara göre düzenlenmelidir.

Temenni edilen, fikriniz kadar kıymetli, işiniz kadar özenli ve başarılı bir pazarlama sunumu gerçekleştirmektir. Bunun için doğru grafik öğeleri, doğru tipografi ve doğru renk kullanımı gibi görsel unsurlar profesyonel seviyede uygulanmış olmalıdır. Simge ve grafik desteğinin doğru kullanımı okuma isteğini büyük oranda artırır. Bu da sunulan bilgiyi çok daha anlaşılır, ikna edici ve hatırlanabilir hale getirerek, dinleyicilerin dikkatini yukarıda tutmanızı sağlar.

Ne sunduğunuz elbette önemlidir, ancak nasıl sunduğunuz da önemlidir. İnsanlar belirli bir düzende ve bir mantık temelinde sunulan görsellere olumlu tepki verirler. Düzenli görsel bilginin beynimiz tarafından çok daha hızlı tarandığı ve yorumlandığı bu noktada unutulmamalıdır.

Sunum Amacınızı Belirleyin

Diğer pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi burada da öncelikle kitlenizi tanımanız ve amacı belirlemeniz buradaki ilk ve en önemli adımdır. Sunum, dinleyenleri ikna edici en az bir unsur içeren bir mesaj iletimidir.

Sunumların muhtelif amaçları olabilir. Bilgilendirmek, bilinçlendirmek, dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak gibi. Etkili bir anlatım ile insanları belirli bir sorun veya bir durum hakkında düşünmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak tüm sunumların birincil ortak amacı ikna etmektir. Bir problem için önerdiğiniz çözümünüzün veya bir konu hakkındaki teklifinizin kabul görmesine dinleyicilerinizi ikna etmektir. Bu birincil amaçtır.

Sunumunuzu özel kılan diğer esas amaç ise “Ne amaçla, kimin için oradasınız ve mesajınız nedir?” sorusuna verdiğiniz cevaptadır. Amacınız, sunumun temel yapısını, şeklini, içeriğini ve akışını belirleyecektir.

Bir diğer amaç, bir konu hakkında dinleyenlerin tercihte bulunmalarını ve bir karar vermelerini sağlamaktır. Örneğin uzun vadeli bir pazarlama sürecinde, ileride piyasaya çıkarılması planlanan bir ürün veya hizmet hakkında, ilgili kitleyi uygun hale getirmektir. Bu amaçla oluşturan tüm bilgi, dinleyenleri ikna edecek ve bir karar vermelerini sağlayacak kadar güçlü bir şekilde düzenlenmelidir.

Kısa ve Net Olun

Profesyonel ve etkili sunumların ortak özelliği kısa ve net olmalarıdır. Çevremizi saran birçok dikkat çelici cihazın bildirim yağmuru altında, insanlardan dikkatlerini ve vakitlerini istemek aslında günümüzde oldukça büyük bir talep sayılabilir. Dinleyenlerinizden vakit ve dikkat talebinize karşın, belki de onlara verdiğiniz bilgiler son derece kıymetli olsa da, bu faaliyetinizi mutlaka optimum sürede ve mümkün olan en anlaşılır şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Slaytlardaki görsel ve metin dengesi, yazılı bilginin yoğunluğu dinleyicilerin dikkat süresine göre ayarlanmış olmalıdır. Bir slaytta çok sayıda kelime kullanılmamalıdır. Elbette anlatımınızda yazılı bilgi olacaktır. Ancak sunumun, okumadan ziyade bir gösteri faaliyeti olduğu unutulmamalıdır. Gerektiğinde sözlü anlatımla desteklenmek üzere, ekranda sadece ilgili durumu tanımlayan bir başlığın ve kısa bir cümlenin olması anlatımınız için yeterlidir.

Anlatmayın Gösterin

Sunum büyük oranda görsel bir etkinliktir. Her ne kadar yazılı bilgi ve sözlü anlatım olsa da; sunmak, aslında bir şeyleri göstermeyi vadetmektir. İnsan beyni görsel bilgiyi yazılı bilgiye oranla çok daha hızlı işler. Bu nedenle insanlar büyük oranda görsel yöntemle öğrenmeye çok daha yatkın olduğundan, görsel bilgi, yazılı bilgiye göre çok daha ikna edicidir. Görseller, diğer herhangi bir içeriğe oranla size çok daha fazla geri bildirim sağlar.

Sunumda Akıcılığı Sağlayın

Sunumun bir anlatım biçimi olduğu düşünülür ise buradaki anlatım bir akış içerisinde gerçekleşmelidir. Marka, ürün ve hizmet hakkındaki görsel ve yazılı bilgilerin kısa sürede olması gerektiği gibi, anlaşılır ve akıcı şekilde aktarılması da gerekir.

Farklı Medyalarda Değerlendirin

Hazırladığınız sunumları farklı medyalarda pazarlama materyali olarak da kullanabilirsiniz.

Ayrıca e-posta ile gönderim veya web sitede yayınlama amaçlı olarak PDF formatında da düzenlenebilir. Hazırlanan PDF dosyalarının firmaya ait mevcut yayınlara (kurumsal web site, mikro web site, blog, Blogger, Tumblr vb.) ek olarak, ilgili çevrim içi doküman barındırma ve paylaşım platformlarında da (Google Drive, Yandex Disk, Issuu, DropBox, Zoho Docs, One Drive vb.) yer alması; marka, ürün ve hizmet bilgilerini içeren PDF dokümanların, arama sonuçlarında görüntülenmesine önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Böylelikle marka bilinirliğine ve web site ziyaretçi trafiğine önemli bir katkı sağlanacaktır.

Buna ek olarak, toplantılarda kullanılması veya dijital video kütüphanelere eklenmesi amacı ile hazırlanan sunumların; hareketli görüntü, animasyon ve müzik içeren video versiyonları da, bir anlamda tanıtım videosu amacı ile video içerik pazarlaması kapsamında değerlendirilmektedir. Markanın görsel kimliği temelinde üretilen tanıtım videolarının her biri belirlenen görsel standartlar dahilinde üretilerek, ilgili video paylaşım platformlarında (Youtube, Vimeo, Dailymotion vb.) yayınlanması ile süreçte markaya ait profesyonel ve kurumsal bir video arşivinin oluşturulması amaçlardan biridir.

Sunum ve tanıtım videolarınızı YouTube kanalınızda yayınlayarak, görsel çağın bu önemli platformundaki müthiş trafikten faydalanır, daha fazla görünürlük elde edebilir ve web sitenize vereceğiniz bağlantılar ile yönlendirmelerden yararlanabilirsiniz. YouTube, dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir. YouTube kanalınızdaki video arşivinizin, bir anlamda ikinci web siteniz olabileceğini unutmayınız.

Ayrıca, üretilen videoların firmanın kurumsal web sitesinde, blog sayfasında yayınlanması ve markanın sosyal medya hesaplarından paylaşılması ile hedef kitleye ulaştırılması da sağlanmalıdır. Web sitenizde yayınladığınız video içerikler, ziyaretçilerin web sitenizde geçirdiği süreyi artırmanıza da olanak tanır. İnternet kullanıcılarının web sitenizde geçirdiği süre arttıkça da hedef kitlenizde güven oluşmaya başlayacaktır. Video içerikler sayesinde web sitenizdeki ziyaret sürelerinin artması, aynı zamanda arama motorlarının web sitenizi fark etmesi ve arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmesi neticesinde dijital rekabette bir adım önde olmanıza da olanak sağlayacaktır.

Sunum, tanıtım ya da farklı bir amaçla olursa olsun; üretimi, tüketimi ve kıymeti günden güne artan video içerik, günümüzde başarılı firmaların ve markaların en önem verdiği, bütçe ayırdığı, sosyal medya platformlarında içerik pazarlaması alanında popülaritesinin yükseldiği, dijital pazarlamanın en güçlü ve en önemli bileşenlerinden biridir.

Markasını yeni oluşturan bir girişimci veya pazarlamasını güçlendirmek isteyen bir firma iseniz, web sitenizin başarısını belirleyen pazarlama bileşenlerini mutlaka inceleyin. Pazarlamanın temel unsurları olan grafik tasarım, sunum, web site, yayıncılık, optimizasyon ve dahasını öğrenebilir, satışlarınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda bilinçlenebilirsiniz.

Marka itibarınızı yükseltmek, firmanızın rekabet gücünü artırmak ve kitlenize ulaşmak konusunda desteğe ihtiyacınız varsa, iletişim sayfası veya e-posta ile talebinizi ([email protected]) iletebilir ve dijital pazarlamanızı nasıl güçlendirebileceğiniz hakkında profesyonel danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

seo araçları, web site araçları, backlink kaynakları, dijital pazarlama araçları
Etkin ve Güncel Yayıncılık Araçları

İtibarlı yayıncılık araçlarını ve blog hizmetlerini etkin ve doğru şekilde kullarak web siteniz haricinde internette farklı noktalarda Devamı

dijital pazarlama planı
Dijital Pazarlama Planı Neden Önemlidir?

Başarılı bir dijital pazarlama planı bir firmanın pazarlama faaliyetlerinden maksimum verimi elde etmesini sağlar. Dijital pazarlamada planlama, Devamı