profesyonel grafik tasarım, grafik tasarım hizmetleri

Pazarlamada Grafik Tasarım Neden Önemlidir?

Grafik tasarım tüm pazarlama çabalarınızı geliştirmede önemli bir rol oynar. İçeriğinizin öne çıkmasına ve markanızın kaliteli görünmesine yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapar. Doğru tasarıma yaptığınız doğru yatırım, süreçte gerçekleşecek olan daha fazla dönüşüm ve daha çok etkileşim ile firmanıza güç kazandırır. Pazarlamada grafik tasarım, üretimlerinizi insanların sahip olmak isteyeceği bir ürün veya hizmete dönüştürerek, potansiyel müşterileri markanıza çekmenizi ve marka itibarınızı yükselterek satışlarınızı artırmanızı sağlar.

Türkiye’de farklı sektörlerdeki birçok firmanın genellikle pazarlamanın sadece sonuçlarına odaklanarak, bütçelerinde pazarlama tasarımına gereken payı ayırmadıkları ve görsel kimliğin önemini göz ardı ettiklerini görmekteyiz. Bu da doğal olarak yanlış ve kötü görsellik ile birlikte, yanlış ve kötü pazarlamayı beraberinde getirmektedir. Grafik tasarıma gereken bütçeyi ayırmamış olan bir pazarlama planı gereksiz bir israfı önlemiş sayılmaz, aksine, aslında tüm pazarlama faaliyetlerine harcadığı bütçenin neredeyse tamamını heba etmiş sayılır.

Pazarlamada grafik tasarımın neden önemli olduğunu anlamak için bu yazıda öncelikle tasarım ve grafik tasarım kavramlarına göz atmanız faydalı olacaktır. Bu özet bilgi sonrasında pazarlamada grafik tasarımın neden gerekli olduğu ve web sitesinde tasarımın görevi hakkında fikir edinmeniz çok daha kolay olacaktır.

Tasarım Nedir?

Grafik tasarımın da içerisinde bulunduğu tasarım kavramı “bir araştırma sürecinin çeşitli dönemlerinde izlenecek yol ve işlemleri belirleyen çerçeve” tanımı ile Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer almaktadır. Aslında bu ifade, tasarım kavramının pazarlamadaki bilinen görev alanını genişletmektedir. Yani tasarım, sadece pazarlama materyallerinin görsel olarak düzenlenmesi demek değildir. Aynı zamanda tanıtım sürecinin tasarlanması (planlanması) gibi daha genel bir durumu kapsamaktadır. Planlama da aynı zamanda bir tasarım faaliyetidir. İlgili bileşenleri belirlenen amaç doğrultusunda biraraya getirmek, işe yarar bir yapı kurmak tüm bu süreci tasarlamak anlamına da gelmektir.

Grafik Tasarım Nedir?

Pazarlama sektöründeki anlamı ile grafik tasarım bir markanın ürün veya hizmetlerini görsel olarak çekici, anlaşılır, bilgilendirici şekilde hazırlanması, ilgili kitleye muhtelif pazarlama yöntemleri ve medya aracılığı ile iletilmesi olarak tanımlanabilir. Bir diğer tanım ise, markayı temsil eden tüm kurumsal tanıtım materyallerin, markanın belirlenen görsel kimliğindeki disipline göre planlanması, tasarlanması ve uygulanmasıdır. Grafik tasarım özellikle reklamcılık sektörü ve medya sektörünün ana faaliyet konusunu oluştursa da, üretimin olduğu her sektörde ihtiyaç duyulan birincil hususlardan biridir.

Grafik tasarım sadece bir görüntü değildir, aynı zamanda ve hatta daha büyük oranda, anlaşılır olma ve kullanışlı olma halidir. Tasarımınız ne kadar doğru ise, mesajınız o kadar doğru anlaşılır, ürününüz o oranda kullanışlı olur. İnsan gözü görüntüsü güzel olan ve kısa sürede anlayabileceği şeylere odaklanır. Düzensiz ve karmaşık görüntüler yerine, kolayca algılanabilen görüntülere çok daha pozitif tepkiler verir. Örneğin dijital ortamda görsel içeren yayınlar %180 oranında daha fazla etkileşim üretir.

Pazarlamada Tasarım Neden Gereklidir?

Pazarlamada tasarımın gerekliliği öncelikle pazarlamanın büyük oranda görsel bir faaliyet olmasından gelmektedir. Ama ondan daha önemlisi insanların görme odaklı olmasıdır. Hayatımız boyunca beynimize iletilen bilgilerin %90’ının görsel olduğu hatırlanırsa, görsellerin dikkatimizi çektiği ve kararlarımızı etkilediği aşikardır. Dünya üzerindeki iletişimin büyük oranda sözsüz (görsel) olması da etkenlerden bir diğeridir. İnsan gözü bir simetrisi, düzeni olan görselleri güzel ve çekici bulur. Bu özellikteki görseller stresi azaltan, odaklanmayı ve konsantrasyonu artıran özelliğe de sahiptir.

Doğru tasarım tüm tanıtım faaliyetlerine ve etkinliklerine ilgili kitlenin dikkatini çekmekle kalmaz, aynı zamanda mesajınızın kalitesini artırarak marka değerinizi ve itibarınızı da yükseltir. Pazarlama materyallerinin doğru renk, doğru tipografi ile tasarlanması ve üretilmesi kaliteyi yükselterek markanızı güçlendirir. Şekil ve renk psikolojisinin dikkate alındığı grafik tasarım çalışması ile tüketicilerin dikkatlerini çekebilir ve satın alma kararlarını olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Bazen sadece doğru rengin kullanımı bile tanıtımlarınızda fark yaratabilir.

Doğru görsellik marka ve kitle arasında hızlı ve verimli bilgi aktarımı sağladığı gibi, sunduğunuz bilgiyi anlaşılır, ikna edici ve hatırlanabilir hale getirir. Örneğin internet yayıncılığında, görsel içeren içerikler web sitenin görüntüleme oranını %94 oranında artırmaktadır. Bilimsel araştırmalar insanların görsel yönlendirmeleri yazılı yönlendirmelere göre üç kat daha fazla takip ettiğini göstermektedir. Dünya üzerindeki tüm iletişimin büyük oranda görsel olduğu düşünülürse, doğru tasarlanan görsellerin dikkatimizi çektiği ve kararlarımızı etkilediği söylenebilir.

Web Sitesinde Tasarımın Görevi Nedir?

Pazarlama alanındaki grafik tasarım, marka ile tüketici arasında bir çevirmen ya da bir arayüz rolündedir. Web sitesinde tasarımın görevi, markanızı temsil eden web sitenizi müşteriler için daha iyi, daha bilgilendirici ve daha kullanışlı bir hale getirmektir. Web sitenizdeki bilginin değeri onu nasıl sunduğunuzla direkt ilişkilidir. Doğru görseller içeren bir bilgi, metin veya makale okuma arzusunu %80 oranında arttırır.

Başarılı pazarlama tasarımı ürünlerindeki sade ve minimal görünümün arkasında, grafik tasarımın aslında ne kadar güçlü olduğuna şaşırabilirsiniz. Doğru seçilen bir yazı tipinin güçlü etkisi, kullanılan bir rengin veya bir fotoğrafın ikna gücü oldukça yüksektir. Doğru tasarım, marka itibarına yapılan doğru yatırımdır. Görsel bilgi, yazılı bilgiye göre %43 oranında daha ikna edicidir. Markanın hedef kitlesine kendini doğru ifade etmesini sağlayan şey, tasarımdır.

İyi bir grafik tasarımın bir görevi de bir ürünün üretimindeki özeni tüketicisine gösterebilmektir. Bunun için her müşteriyi tek tek fabrikada gezdirmek yerine, doğru planlanmış bir güçlü web site üretiminizdeki özeni, yatırımı, bilgi ve beceriyi binlerce kişiye gösterebilir. Piyasaya çıkarmayı planladığınız bir ürün veya hizmetle ilgili müşterilerinizin olası kaygılarını ve endişelerini azaltabilir ve hatta teşvik edebilir.

Sonuç

Doğru planlanmış ve uygulanmış grafik tasarım markanıza güven, itibar ve zaman kazandırır. Markanızın tek temsilcisinin veya markanızın yüzünün tasarım olduğu unutulmamalıdır. Rakiplerinizden sizi ayıran unsur fabrikanız, ürününüz, hizmetiniz veya kullandığınız ham madde değildir. Benzerleriniz arasında farkedilmenizi sağlayan unsur, ürününüzü tüketicinize hangi görünümle nasıl sunduğunuzdur. Pazarlamada grafik tasarım bu nedenle önemlidir.

İnternet erişiminin doruğa ulaştığı ve e-ticaretin inanılmaz bir ivme ile büyüdüğü bu çağda, her geçen gün çok sayıda girişimci firma bu zorlu dijital pazarlama yarışına katılmakta. Bu konuda “Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması” başlıklı Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2020 yılı verilerine göre web sitesine sahip girişimlerin oranı, 10 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerde, 2020 yılında bir önceki yıla göre 2,2 puan artarak %53,7 olduğu görünmekte. 250 ve üzeri çalışanı olan girişimlerde ise bu oran %89,2 seviyelerinde. Bu verilerdeki girişimlerin yoğunluk seviyesi, günümüzde sadece teknolojilerini ve hizmetlerini tasarımla birlikte ortaya koyabilen firmaların başarıya ulaşabileceğinin altını çizmektedir.

Grafik tasarım, kaliteli bir kullanıcı deneyimi amacıyla planlanan dijital pazarlama süreci dahilinde yürütülmelidir. Unutulmamalıdır ki dijital pazarlamayı oluşturan diğer bileşenler ile birlikte, işin sadece grafik tasarım (nasıl göründüğüne) yatırım yapmak yeterli değildir. Günümüz dijital koşullarında gereken optimizasyonu sağlamadan ve web sitenizi güçlendirmeden yeni müşteriler kazanmak ve hatta mevcut müşterilerinizi elde tutmanın sadece bir umuttan ibaret olacağı unutulmamalıdır.

Markasını yeni oluşturan bir girişimci veya pazarlamasını güçlendirmek isteyen bir firma iseniz, web sitenizin internetteki başarısını artıracak pazarlama önerilerini inceleyin. Markanızı güçlendirecek olan tanıtım unsurlarını ve daha fazlasını öğrenebilir, satışlarınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda bilinçlenebilirsiniz.

Ayrıca pazarlama stratejisine göre doğru yapılandırılmış bir grafik tasarım çalışması temelinde kurgulanan sunumlar da kullanıcıyı veya tüketiciyi yönlendirerek dönüşümlerinizi artıracaktır.

Marka itibarınızı yükseltmek, firmanızın rekabet gücünü artırmak ve kitlenize ulaşmak konusunda desteğe ihtiyacınız varsa, iletişim sayfası ile talebinizi iletebilir ve dijital pazarlamanızı nasıl güçlendirebileceğiniz hakkında danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

dijital pazarlama planı
Dijital Pazarlama Planı Neden Önemlidir?

Başarılı bir dijital pazarlama planı bir firmanın pazarlama faaliyetlerinden maksimum verimi elde etmesini sağlar. Dijital pazarlamada planlama, Devamı

seo, seo optimizasyonu, profesyonel seo optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu
SEO Optimizasyonu Nedir?

Web sitenizin arama motorlarının kriterlerine uyum sağlaması ve internette ulaşılabilir olması için yapılan tüm faaliyetler SEO optimizasyonu Devamı